piątek, 31 maja 2013

Kraków - stolica królów Polski

Długo zastanawiałam się jaką podróż opisać w tym poście... W końcu zdecydowałam się na Kraków. Mówi się, że to najpiękniejsze miasto w Polsce. Ja się z tym w pełni zgadzam. Podobnie jak Wieliczkę, Kraków odwiedziłam, korzystając z długiego weekendu majowego i od razu się w nim zakochałam :) Rzekłabym nawet, że mogłabym tutaj kiedyś zamieszkać... Ten piękny rynek, mnóstwo zabytków, wąskie, romantyczne uliczki, parki, stare kamienice zrobiły na mnie kolosalne wrażenie. Nie sposób było w ciągu paru dni skorzystać z wszystkich atrakcji jakie oferuje nam to miasto, ale najważniejsze miejsca zaliczyłam :) Oto i one:

  • Kopiec kościuszki
Kopiec Kościuszki to jeden z czterech kopców krakowskich usypanych bohaterom narodowym, poświęcony Tadeuszowi Kościuszce, znajduje się na najwyższym wzniesieniu wzgórza Sikornik (zwanego też Wzgórzem św. Bronisławy) w zachodniej części Krakowa na terenie dzielnicy administracyjnej Zwierzyniec.

Uroczyste rozpoczęcie sypania kopca 15 września 1820 r. W trakcie trwającej trzy lata budowy znaczną część prac wykonali ochotnicy, symboliczny chociażby udział w sypaniu stał się patriotycznym obowiązkiem, brali w nim udział nawet cudzoziemcy odwiedzający miasto. Ostatecznie, mimo problemów technicznych i finansowych, budowę zakończono 25 października 1823 r. Usypany kopiec miał 80 m średnicy podstawy, 8,5 m średnicy u wierzchołka i wysokość 34,1 m.

Kopiec kościuszki w Krakowie

Widok na miasto rozciągające się ze szczytu kopca



Muzeum figur woskowych znajdujące się w forcie otaczającym kopiec. Na rysunku figura papieża Jana Pawła II, który przybył na pielgrzymkę do Polski i wysiada z samolotu.

  • Rynek główny w Krakowie z Sukiennicami
Krakowski Rynek Główny jest jednym z największych tego typu placów w Europie o wymiarach 200 x 200 m. Został wytyczony w 1257 r. podczas lokacji Krakowa na prawie magdeburskim. Początkowo rynek pełnił funkcje przede wszystkim handlowe, z biegiem czasu doszły do tego również funkcje administracyjne, a także sądownicze, gdy zaczęto tu wymierzać kary oraz wykonywać wyroki śmierci. Cała obszar podzielony był na poszczególne place handlowe, czyli targi: solny, węglowy, kurzy, ołowiowy oraz żydowski. Krótko po dokonaniu lokacji, na osi północ – południe usytuowane zostały Sukiennice, czyli podwójny rząd kramów kupieckich, które z biegiem czasu utworzyły jeden budynek, nakryty zadaszeniem. Po pożarze z połowy XVI w. Sukiennice zostały odbudowane w stylu renesansowym. Współczesny wygląd Sukiennice otrzymały jednak w latach 70-tych XIX w. Główny architekt Tomasz Pryliński, przy wydatnej pomocy Jana Matejki, zbudował piękne ryzality na osi wschód – zachód oraz ostrołukowe arkadowe podcienia wzdłuż dłuższych boków budynku, a piętro Sukiennic przeznaczył na sale Muzeum Narodowego.

Sukiennice na Rynku Głównym w Krakowie

Pomnik Adama Mickiewicz uytuowany na środku rynku głównego

Głównym gmachem administracyjnym był na Rynku Ratusz. Budynek stanął tu zapewne już na przełomie XIII i XIV w., a przez kolejne stulecia był rozbudowywany. Z początkiem XIX w., wskutek fatalnego stanu technicznego gmach wraz ze spichlerzem został zburzony. Przed zniszczeniem uchroniono jednak wieżę ratuszową, która stanowiła doskonałą przeciwwagę dla wież Bazyliki Mariackiej, usytuowanej w północno – wschodnim narożniku rynku. Dziś na uwagę zasługuje przede wszystkim wejście do wieży, otoczone parą pięknych XIX-wiecznych lwów. We wschodnim narożniku płyty Rynku stoi kościół św. Wojciecha, wybudowany tu najprawdopodobniej jeszcze przed lokacją miasta. Według przekazu Jana Długosza świątynia stanęła w miejscu, gdzie kazania głosił sam św. Wojciech. Po tej samej stronie stoi również pomnik Adama Mickiewicza, odsłonięty w 1898 r. Zapewne już w średniowieczu Rynek został otoczony okazałymi pałacami i kamienicami. Dziś do najsłynniejszych należą Pałac pod Krzysztofory (siedziba Muzeum Historycznego Miasta Krakowa), Szara Kamienica, Pałac pod Baranami (siedziba słynnej Piwnicy pod Baranami) oraz Kamienica Hetmańska.

Ratusz 

Rynek Główny w Krakowie był w ciągu wieków świadkiem wielu ważnych wydarzeń historycznych. To właśnie tu w 1525 r. książę Prus Albrecht Hohenzollern złożył hołd lenny królowi Zygmuntowi I Staremu, a Tadeusz Kościuszko rozpoczął w 1794 r. insurekcję. Dziś Rynek jest miejscem organizacji najważniejszych koncertów i wydarzeń kulturalnych w mieście. Tutaj co roku odbywa się finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, Międzynarodowy Festiwal Teatrów Ulicznych, zabawa sylwestrowa, krakowskie juwenalia czy też intronizacja króla kurkowego. Na płycie Rynku organizowane są także słynne targi bożonarodzeniowe i wielkanocne.

  • Kościół Mariacki w Krakowie
Obok katedry na Wawelu Kościół Mariacki stanowi najważniejszą świątynię Krakowa. Przez wieki kościół otoczony był opieką bogatych rodzin mieszczańskich, dzięki czemu dziś budowla ta należy do grona najznakomitszych obiektów architektury sakralnej w Polsce.


Kościół Mariacki w Krakowie


Ołtarz Wita Stwosza wewnątrz Kościoła Mariackiego

Fontanna Żaczka nieopodal kościoła Mariackiego


  • Katedra na Wawelu
Katedra Wawelska to nie tylko najsłynniejsza w Polsce nekropolia królewska, ale także prawdziwy panteon narodowy. Obok królów we wnętrzu świątyni pochowani zostali biskupi krakowscy i najbardziej zasłużeni dla ojczyzny Polacy.

Pierwsza katedra stanęła na Wzgórzu Wawelskim jeszcze za czasów panowania Bolesława Chrobrego. Budowlę drugiej świątyni, zwanej hermanowską, zlecił Bolesław II Śmiały, a ukończył pół wieku później Bolesław III Krzywousty. Katedra ta spłonęła w 1305 r., a zachowała się z niej jedynie romańska krypta św. Leonarda. Trzecią, gotycką katedrę zaczęto budować za czasów panowania Władysława Łokietka, a ukończono, gdy na tronie zasiadał już jego syn – Kazimierz Wielki. Była to trójnawowa bazylika z transeptem, prezbiterium, ambitem i trzema wieżami, która w następnych wiekach, dzięki hojnym fundacjom królewskim, magnackim i biskupim została otoczona wieńcem kaplic. Liczne przebudowy w istotny sposób zmieniły oblicze katedry, dlatego dziś stanowi ona fascynujący zlepek stylów architektonicznych, od romańskiego po secesję. Dla obecnego wyglądu świątyni kapitalne znaczenie miała restauracja przeprowadzona na przełomie XIX i XX w. pod kierownictwem Sławomira Odrzywolskiego, a później Zygmunta Hendla. Katedra wzbogaciła się wtedy o dzieła sztuki modernistycznej i nagrobki św. Jadwigi i Władysława Warneńczyka.

Wzgórze Wawelskie

a teraz z innej strony...

i piękny dziedziniec widziany od środka...



Wiele grobowców znajduje się w kryptach katedry. W Krypcie Wieszczów Narodowych spoczywają Adam Mickiewicz i Juliusz Słowacki. W Krypcie św. Leonarda znajdują się sarkofagi króla Jana III Sobieskiego, królowej Marii Kazimiery, króla Michała Korybuta Wiśniowieckiego, Tadeusza Kościuszki, księcia Józefa Poniatowskiego i gen. Władysława Sikorskiego. W pozostałych kryptach pochowani zostali natomiast m.in. królowie Stefan Batory, Władysław IV Waza, Zygmunt II August, August II Mocny, Zygmunt III Waza czy Jan Kazimierz Waza.

  • Rynek podziemny w Krakowie
Będąc na krakowskim rynku warto zajrzeć również do rynku podziemnego. Nie będę szczegółowo rozpisywała się na temat jego historii, bowiem jest to dosyć nowa atrakcja. Podziemny rynek to sieć wykutych pod płytą Rynku Głównego korytarzy i grot stanowiących dodatkową atrakcję turystyczną. Znajdują się tam prezentacje przedstawiające dokładną historię rynku na przestrzeni dziejów oraz wiele ciekawych filmów, wystaw itp. Można zobaczyć np. jak zmieniał się w kolejnych wiekach Ratusz Miejski, Kościół Mariacki lub przeczytać o dawnych ubiorach, handlu, broni itd. Każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie :)

Jedna z animacji rynku podziemnego przedstawiająca pożar dawnych chat mieszkańców

Makieta obrazująca dawne rozmieszczenie budynków na rynku i jego ułożenie przestrzenne

  • Pałac Biskupi w Krakowie
Będąc w Krakowie nie sposób przejść obojętnie obok Pałacu Biskupiego. To siedziba kurii metropolitarnej, od końca XIV w. siedziba biskupów krakowskich. Każdy z Was kojarzy go zapewne z oknem, w którym nie raz pojawiał się Jan Paweł II, będąc w Polsce. Jako ciekawostkę dodam, że ów budynek jest największym po Wawelu pałacem krakowskim.

Fragment Pałacu Biskupiego - znane wszystkim, słynne "Okno papieskie"

  • Kładka Ojca Bernatka
Na koniec chciałabym zaprowadzić Was do pewnego romantycznego miejsca jakim jest z pewnością Kładka Ojca Bernatka. Kładka stała się od pewnego czasu miejscem zakochanych i jest w Krakowie bardzo rozpoznawalna. Na barierze mostu zapięto już setki kłódek z wypisanymi, a nawet wygrawerowanymi na nich imionami, inicjałami, wyrazami miłości, datami. Zakochane pary wieszają kłódkę na moście, zatrzaskują ją, po czym wrzucają kluczyk do Wisły na znak, że ich uczucie pozostanie nierozerwalne do końca życia.

Kładka stała się więc Mostem Miłości jakich jest wiele w Europie: Florencja ma swój Most Ponte Vecchio nad rzeką Arno, Rzym ma Most Mulwijski, Paryż ma Pont des Arts, a w Polsce: Wrocław ma swój Most Tumski, Bydgoszcz ma kładkę przy Operze Nova, Warszawa ma Most Poniatowskiego. Są takie mosty w Wilnie, Kijowie, Wenecji, Brukseli, Moskwie.

Kładka Ojca Bernatka i zawieszone tam "kłódki miłości"


Tym miłym i radosnym akcentem moja podróż w Krakowie dobiegła końca... Jedno jest jednak pewne. Wrócę tam niebawem, bo jest to miasto przepiękne i urokliwe, a ja mam tam jeszcze duuużo do zobaczenia :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz