piątek, 31 maja 2013

Klasztor kamedułów w Wigrach

Witam serdecznie :) Dzisiejszy post będzie poświęcony klasztorowi kamedułów w Wigrach na Suwalszczyźnie. Nie jest to może bardzo daleka podróż, ale na pewno warto tam jechać. Muszę w końcu promować również swój przepiękny region, jakim jest bez wątpienia północno - wschodnia część Polski. Najpierw odwrócę na chwilę Waszą uwagę i powiem kilka zdań o historii tego miejsca, a następnie zobaczycie zdjęcia z klasztoru i jego okolic.

Jeszcze za księcia Witolda na wyspie wzniesiono dwór myśliwski, rozbudowany za Władysława IV. Okolice Wigier były ulubionym miejscem polowań polskich władców. Polowali tu m.in. Władysław Jagiełło i Zygmunt August. W 1667r. król Jan Kazimierz nadał wyspę wraz z zabudowaniami, okoliczne jeziora oraz duży kawał puszczy zakonowi kontemplacyjnemu kamedułów. Kameduli przybyli w roku następnym i założyli swoją siedzibę. Pobudowali kaplicę, kościół i potrzebne zabudowania gospodarcze. W 1671r. olbrzymi pożar strawił drewniane zabudowania na wyspie. W.1694 r. przystąpili więc kameduli do budowy dużego zespołu klasztornego z kościołem i budynkami gospodarczymi z materiału ogniotrwałego - z cegły. Najpewniej projekty całego założenia architektonicznego opracował włoski architekt Piotr Putini.

Widok z góry na kompleks klasztorny i jego położenie. Prawda, że piękne?

Wyspę połączono groblą z lądem, podwyższono i uregulowano. Na dwu tarasach (niższym, na wysokości 11m, i wyższym, na wys. 16m nad lustrem wody) zabezpieczonych murami oporowymi wzniesiono budowle z cegły: kościół, 12 eremów czyli domów pustelniczych, refektarz, kaplicę kanclerską zwaną też domem królewskim, wieżę zegarową, dom furtiana i in. Dominującym elementem założenia architektonicznego był budowany przez pół wieku barokowy kościół. Usytuowany w zachodniej części górnego tarasu, zbudowany na rzucie krzyża, miał dwie dwukondygnacjowe wieże zwieńczone hełmami. Bogate wnętrze kościoła wypełniało 9 ołtarzy, przeważnie rokokowych z połowy XVIIIw. Ołtarz główny i dwa przy prezbiterium wykonane były z dębu złoconego. W trzeciej kaplicy po prawej stronie był piękny ołtarz majolikowy.

Klasztor kamedułów w Wigrach w całej okazałości


Po trzecim rozbiorze w 1796r. władze pruskie dokonały konfiskaty olbrzymich dóbr kamedułów i.kasaty klasztoru. Zakonnicy musieli przenieść się na Bielany pod Warszawą. W 1800r. zostało utworzone biskupstwo wigierskie z siedzibą w zespole pokamedulskim. W 23 lata później siedzibę diecezji przeniesiono do Sejn, a kościół wigierski stał się parafialnym. I od tego czasu zaczęło się stopniowe ubożenie i niszczenie obiektu. W różnych okresach czasu z wigierskiego kościoła przeniesiono część wyposażenia do innych parafii, a m.in. do Suwałk. Najwięcej szkód poczyniły obie wojny. Po pierwszej wojnie rozpoczęto prace rekonstrukcyjne zniszczonego zespołu. Odbudowano kościół, refektarz i jeden erem. Wnętrza kościoła nie zdołano zrekonstruować. Przyszła nowa wojna, a z nią nowe zniszczenia. Już w pierwszych latach powojennych przystąpiono do odbudowy i stopniowej rekonstrukcji całego zespołu. Do chwili obecnej odbudowano kościół, eremy, refektarz, domek furtiana, kaplicę kanclerską i wieżę zegarową. Trwają nadal prace nad rekonstrukcją wnętrza świątyni i umocnieniem murów oporowych.

Widok na kościół oraz eremy z wieży na terenie kompleksu



Kościół udostępniony jest do zwiedzania. W jego podziemiach spoczywają zwłoki pierwszego biskupa wigierskiego, wybitnego kaznodziei ks. Franciszka Karpowicza i dawnych zakonników - kamedułów. Odbudowane eremy i inne obiekty są użytkowane jako ośrodek wypoczynkowy. W pogodne dni z.wysokości drugiego tarasu wspaniały widok na jezioro Wigry. Tuż u stóp klasztornego wzgórza jest przystań Żeglugi Mazurskiej.

Widok z tarasu na malowniczo położone jezioro Wigry

W dniach 8-10 czerwca 1999 r., w czasie VII pielgrzymki do Polski Jana Pawła II, pomieszczenia w budynku historycznej kaplicy kanclerskiej na dwa dni stały się papieskimi apartamentami. W małej kaplicy wciąż stoi zrobiony z drewna lipowego prosty stół ofiarny, wsparty na rzeźbionym snopie zboża. Zmieściły się jeszcze papieski fotel i klęcznik. Jan Paweł II sprawował tu 9 czerwca o godz. 7.30 Mszę Świętą, natomiast w świątyni wigierskiej odprawił nabożeństwo czerwcowe. Apartamenty wyglądają tak jak wtedy, kiedy czekały na dostojnego gościa. 

Widok na sypialnię Jana Pawła II podczas jego pobytu w zespole kamedulskim

To chyba tyle mojego wywodu i zdjęć dotyczących tego właśnie miejsca. Mam nadzieję, że chociaż w małym stopniu zachęciłam co niektórych do przyjazdu tutaj :) Mogłabym oczywiście opowiadać o Wigrach dużo więcej, ale to może innym razem.

Pozdrawiam i do zobaczenia na Suwalszczyźnie! :)


1 komentarz: